Bitcoin czyli popularana kryptowaluta.

Bitcoin czyli popularana kryptowaluta.

Rosnąca popularność bitcoina zachęciła mnie do poszukiwań czym ona jest. W tym artykule znajdziecie skąd ona się wzięła? Jak oblicza się jej kurs? Czy warto ją mieć?

Bitcoin to waluta internetowa, tak zwana krypto waluta. Jest ona zdecentralizowana. Oznacza to, że nie ma jednej centralnej instytucji emisyjnej. Jest niezależna od polityków, rządów, państw. Jest to waluta, którą można wysłać z dowolnego miejsca na świecie omijając banki. W ten sposób nie płacisz za prowizje i inne opłaty. Nie ma też limitów i ograniczeń.

Bitcoin oparty jest na protokole, a wszelkie zmiany w nim mogą być dokonywane przez zatwierdzenie w demokratycznym głosowaniu. Tak więc możesz być spokojny o swoją kasę, dlatego, że nikt kto je posiada nie zrobi sam krzywdy źle głosując i pozbawiając się bitcoinów. Inwestując w bitcoiny zachowaj podstawowe środki bezpieczeństwa, a będą one w 100% bezpieczne. Kolejną ważną informacją dla Ciebie jest to, że bitcoinów może być tylko 21 milionów co sprawia, że jest ona odporna na inflację. Posiada w swojej wartości, aż 8 miejsc po przecinku, co jest działaniem mającym na celu uniknięcia sytuacji, w której nie będzie można kupić gazety w kiosku za bitcoiny, kiedy jeden bitcoin będzie warty fortunę. Ta waluta zmieni świat finansów. To będzie rewolucja porównywalna z dostępem do internetu. Pieniądzem jest wszystko, co określa nam wartość danego przedmiotu. Kiedyś były to muszelki, potem kamienie, a teraz banknoty i zapisy elektroniczne. Rewolucja polega również na tym, że jest to pierwsza waluta oparta na prawach matematycznych.

Pieniądz i waluty, które posiadamy na naszych kontach i w portfelach to tak zwany pieniądz fiducjarny. Nazwa pochodzi z języka łacińskiego i oznacza wiarę – fides. Tak więc oparty jest na wierze w nas wszystkich. Banki centralne emitują walutę i nie ma to pokrycia w dobrach materialnych. Taki stan rzeczy istnieje od 1971 roku, kiedy to zaprzestano wymogu, żeby dany pieniądz miał swoje pokrycie w złocie. W czasach współczesnych kraje mają pewną swobodę w ustalaniu kursów walut. Tak zwaną spekulację. Reguluje to jednak prawo międzynarodowe.

Skąd się bierze wartość takiego pieniądza? Z jej emisji, popycie na walutę generowanym przez politykę fiskalną państwa oraz przez zaufanie obywateli danego państwa. Tak więc o wartości pieniądza, w którym zarabiamy pensje decyduje państwo. Można powiedzieć, że jest to zaprzeczenie filozofii wolnego rynku.

Bitcoin został tak stworzony by być przeciwieństwem pieniądza fiducjarnego. Jego wartość ustalana jest przez wolny rynek. Nie można go dodrukować i nie jest zależny od polityków. Posiada wiele cech dawnej waluty, czyli złota. Jest rzadki, ciężki do wydobycia i ograniczony. Jego wartość bazuje na wzorach matematycznych i kryptografii.

Wartość bitcoina obliczana jest na podstawie:

Popularności
Użyteczności
Trudności wydobycia

Im bardziej jest używany, tym większa jego wartość. Liczba użytkowników wzrosła do paru milionów i cały czas rośnie. Tak samo jest z jego wartością: zaczynała się od paru groszy, a wzrosła w tej chwili do 28 000zł za jednego bitcoina.

Zaletami tej krypto waluty jest:

Błyskawiczne transakcje z jednego miejsca na świecie w drugie.
Małe prowizje lub ich brak.
Transakcje są anonimowe
Nie ma pośredników przy przelewach.
Ograniczona i stała liczba monet,  czyli brak inflacji
Nikt nie może zablokować Ci konta.
Prostota obsługi.
Nie można cofnąć przelewu
Szyfrowane połączenia, a więc bezpieczeństwo.
Wygoda użytkowania. Po instalacji programu można korzystać ze swoich pieniędzy bez konieczności zakładania konta.

Tak więc bitcoin rozwiązuje problem kosztownych przelewów, przede wszystkim międzynarodowych. Jest to waluta cyfrowa i najlepiej sprawdza się w internecie oraz handlu międzynarodowym. Jest to waluta przyszłości. Czy się sprawdzi na dłuższą metę? Tego nie wie nikt. Na razie jej prostota i zasada działania ma wielu zwolenników. Na pewno ma potencjał, by zlikwidować cały obecny system walutowo – monetarny i uprościć nam życie.

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments