Miliardy złotych Polacy tracą corocznie

Miliardy złotych Polacy tracą corocznie

Jeszcze klika lat temu banki miały na tyle kuszące oferty, że ludzie z chęcią trzymali część swoich pieniędzy na terminowych lokatach. Teraz jednak nie mając motywacji, wolą trzymać je w tak zwanej skarpecie.

Przez to, że banki mają w swoich ofertach niskooprocentowane konta, Polacy wolą swoje oszczędności trzymać w tak zwanej skarpecie. Niestety wpływa to na to, iż tracimy na tym ok 3 miliardy złotych. Na swoich kontach Polacy razem uzbierali 400 mld zł, czyli o 45 mld więcej niż w zeszłym roku.

Zazwyczaj trzymane jednak na bardzo nisko albo w ogóle nieoprocentowanych kontach. Nie ma się, co dziwić skoro odsetki w bankach nie dosyć, że są niskie to jeszcze trzeba doliczyć podatek od zysków kapitałowych tzw. podatkiem Belki. Ludzie przez to nie mają zachęty, aby skorzystać z ofert, które dają banki. Wydawałoby się, że pieniądze przez to leżą na koncie nie pracując, jednak banki bardzo dobrze zarabiają na takich pieniądzach. Jeszcze kilka lat temu, kiedy w bankach były całkiem kuszące odsetki Polacy na bieżących rachunkach trzymali razem ok 200 mld zł, a resztę na terminowych lokatach.

Jednak sytuacja się zmieniła przez delikatny wzrost przeciętnego poziomu cen w gospodarce, a także opłaty za prowadzenie konta i oczywiście chęć pozyskiwania coraz większej ilości pieniędzy. Spokojnie na rynku można znaleźć bank, które oferuje nam oprocentowanie w wysokości 1,5% rocznie i tak gdyby Polacy zainwestowali nawet razem 150 mld zł mogłoby to dać 1,8 mld rocznie i to po odciągnięciu podatku Belki.  A jeśli by tak włożyć te pieniądze w obligacje skarbowe, których dwuletnie oprocentowanie wynosi 2,1% to byłoby po opodatkowaniu aż 2,6 mld odsetek. Jest to jedna dziesiąta wydatku, jakie państwo ponosi na program 500+.

Bankiem, który ma najwięcej klientów, którzy trzymają pieniądze na rachunkach bieżących jest ING BSK. Korzystają oni jednak z rachunków oszczędnościowych, które w tym przypadku oprocentowane są na 0,7% rocznie. W ten sposób banki wykorzystują, iż ludzie może i nie lubią zakładać lokaty, ale z chęcią skorzystają z oferty, dzięki której możliwe będzie przelewanie środków nawet na niskooprocentowane konto. Drugim z banków posiadających klientów, którzy trzymają pieniądze na rachunku bieżącym jest PKO BP. Do pozostałych banków, które mogą pochwalić się największą ilością trzymanych pieniędzy na niskooprocentowanych lub nieoprocentowanych kontach to: mBank, Pekao, BZWBK, BGŻ BNP Paribas, Millenium i Alior.

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments