Na czym polega inwestowanie w ropę? Czarne złoto na targu surowcowym

Na czym polega inwestowanie w ropę? Czarne złoto na targu surowcowym

Czy na ropie da się zarobić

Na czym polega inwestowanie w ropę? Czarne złoto na placu surowcowym Ropa naftowa to kluczowy, energetyczny surowiec, który wykonywa ogromną pozycję na świecie. Jej niezwykłość polega na ostatnim, iż istnieje używana do pracy paliw płynnych, które dają do napędu środków transportu. Obok gazu ziemnego, węgla kamiennego oraz brunatnego ropa jest istotny kopalny surowiec energetyczny gospodarczego świata. Nie zaskakuje więc fakt, że wkładanie w ropę interesuje coraz szersze grono inwestorów

Na czym polega inwestowanie w ropę? Czarne złoto na placu surowcowym

Z artykułu dowiesz się:

jakie są rodzaje ropy naftowej,
jak inwestować w ropę,
z czego zależą notowania cen ropy.

Jak zarobić na taniejącej ropie?

Czarne złoto – rodzaje ropy naftowej

Na placu jest kilka typów tego materiału. Do najtańszych kwalifikuje się cztery rodzaje ropy. Są ostatnie:

• ropa Brent – jest uzyskiwana z obszaru Morza Północnego. Należy do wyboru „słodkiej” ze powodu na niską zawartość siarki.

• ropa WTI – pochodzi często ze Bądź Zjednoczonych z rejonów Apallachów i Luizjany. To jeszcze ropa „słodka” oraz łatwa.

• Ural (REBCO) – wydobycie ropy zawiera w współczesnym przykładzie miejsce w Zachodniej Syberii a w przestrzeniach gór Uralu. Ważna ją zakwalifikować do wyboru „kwaśnych”.

• Benchmark OPEC Reference Basket – to koszyk opierający się z wielu rodzajów ropy wydobywanych i sprzedawanych przez kraje kartelu OPEC.

Inwestowanie w ropę – szeroki wachlarz możliwości

Handel surowcami takimi jak ropa kończy się za pomocą standaryzowanych kontraktów terminowych na światowych giełdach. Rynek towarowy daje się na dwie grupy uczestników: pierwsza spośród nich to podmioty handlujące kontraktami w punkcie zapewnienia cen towarów (hedging). Druga część to spekulanci, którzy pracują na skali cen ropy naftowej.

Stosunkowo młodymi instrumentami są kontrakty na skale kursowe (CFD). Inwestowanie w ropę w taki zabieg jest właśnie tanie w moc instytucjach finansowych, zarówno w TMS Brokers. Traderzy chętnie biorą ten instrument z racji tego, że zmusza on mniejszego zaangażowania pieniądza niż np. kontrakty futures. Poniżej krótka charakterystyka możliwości inwestowania w ropę:

Contract for difference (CFD)
CFD to aparat pochodny. Dokładnie oznacza kontrakt na skale kursowe. Jest łatwy na placu OTC (Over the Counter), lub na placu pozagiełdowym. Instrument obecny istnieje lewarowany, co świadczy, iż nie trzeba dysponować naprawdę silnymi środkami pieniężnymi gdy w przypadku lokacie w związki futures. W TMS Brokers dostępne są dwa rodzaje kontraktów CFD opartych o wartość ropy:

CFD oparty o wartość kontraktu terminowego futures na ropę Brent notowanego na giełdzie Intercontinental Exchange Futures Europe (ICE Futures Europe)
CFD oparty o futures na ropę WTI z giełdy NYMEX.
Wartość nominalna 1 kontraktu (1 lota) obecne w samym, kiedy zaś w pozostałym przypadku aktualna cena baryłki pomnożona przez 1000 USD. Wartością tego mechanizmu istnieje ostatnie, że wkładanie w ropę jest tu możliwe przy otwarciu pozycji krótszej niż 1 lot. Są otwarte dziesiętne, kiedy i setne części kontraktu, co otwiera drogę inwestorom z niższym portfelem. Inwestycje na kontraktach CFD przebiegają też gdy na placu forex. Ropa prawdopodobnie być poprzez nas kupowana (pozycja długa) lub sprzedawana (pozycja krótka) – zatem możemy inwestować w trakcie trwania hossy i bessy.

Kontrakt Futures
Kontrakt Futures oparty o wartość ropy WTI Light Seet jest ceniony na giełdzie NYMEX (New York Mercantile Exchange) CME. Instrument obecny istnieje całkowicie wystandaryzowany, ponieważ podlega obrotowi giełdowemu. Jeden kontrakt opiewa na cenę 1000 baryłek. Instrument na giełdzie ma ticker CL. Minimalna zmiana waloru wynosi 0.01 USD, co świadczy, że przy najmniejszym ticku, przy jednym kontrakcie, zysk lub strata wyniesie 10 USD. Aby otworzyć 1 kontrakt, wymagany depozyt wstępny wynosi ok. 4710 dolarów. Niestety, kontrakty futures nie są podzielne, stąd i nie możemy dostać lub sprzedać tanio niż samego kontraktu. Ten przyrząd jest łatwy na indywidualnej z platform transakcyjnych w Zakładzie Maklerskim TMS Brokers (platforma TMS Direct).

ETF-y oparte o wartość ropy
Instrument typu ETF (Exchange Traded Funds) jest funduszem inwestycyjnym, jaki zajmuje na punktu odzwierciedlenie zachowania określonego benchmarku. Takim benchmarkiem prawdopodobnie być cena ropy naftowej. Fundusz dokonuje emisji jednostek ETF (tytułów uczestnictwa, które są papierami wartościowymi) na podstawie zakupionych do portfela instrumentów finansowych. Tytuły uczestnictwa są notowane na giełdzie. Wartością tego typu instrumentów są znacznie niskie ceny, bowiem te instrumenty są zarządzane pasywnie.

Od czego zależą notowania cen ropy?

Wahania kursu amerykańskiej waluty w system bezpośredni mają prestiż na wycenę czarnego złota, natomiast tym jednym na inwestowanie w ropę. Dzieje się właśnie dlatego, że waluta USA jest firmą rozliczeniową w całym obrocie czarnym złotem. Aprecjacja dolara będzie prowadzić spadek notowań cen ropy, a osłabienie USD odda się na dominację byków na placu tego materiału energetycznego.

Jak wszystek rynek surowcowy, również rynek ropy naftowej jest uwarunkowany od relacji popytowo-podażowej. To rzeczywiście podaż (czyli wydobycie) ropy oraz popyt (konsumpcja) mocno determinują ceny ropy na giełdzie. Globalny wzrost gospodarczy będzie kreował zapotrzebowanie na czarne złoto. Natomiast recesja zadziała odwrotnie.

To, czy ropa zdrożeje w małym czasie, będzie chcieć m.in. od decyzji kartelu OPEC, nastrojów inwestorów, wydarzeń geopolitycznych czy danych na fakt zapasów ropy (emitowanych przez DoE lub API).

Cena baryłki ropy jest drogą sprawą dla ludziach krajów, które stosują ten surowiec w naszym przemyśle. Droższa ropa to znaczniejszy koszt produkcji dóbr i usług, co z kolei przesuwa się na spadek marży zysku i spadek efektywnego popytu

Zobacz również Oil Profit

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments