Premier May oskarża Putina o dokonanie zamachu w Salisbury.

Premier May oskarża Putina o dokonanie zamachu w Salisbury.

Czy uruchomi to poważne konsekwencje wobec Moskwy?  Premier May otwarcie oskarża Putina o atak w centrum handlowym w Salisbury. Toksyczna substancja zagroziła również innym obywatelom Wielkiej Brytanii. Do tej pory, udzielono pomocy medycznej ponad 20 osobom.

Jak donosi”Die Welt” temat otrucia Siergieja Skripala, może rozpocząć poważne problemy w stosunkach pomiędzy Wielką Brytanią a Rosją. W przypadku udowodnienia, że w zamach byli zamieszani agenci Kremla, możliwe jest pojawienie się wyjątkowo niekorzystnej sytuacji, w której udział już zapowiedziały inne państwa Europy, oraz Waszyngton. Konsekwencje otrucia szpiega, mogą więc być dość rygorystyczne dla Moskwy.

Premier May otwarcie, oskarża Rosjan o przeprowadzenie zamachu i dała Putinowi 24 godziny na wytłumaczenie wszystkich zaistniałych faktów. Według opinii brytyjskich ekspertów do spraw kryminalistyki, dowody wskazują na wyraźne działanie Rosjan. Są to przede wszystkim metody związane z użyciem bardzo toksycznej substancji i sam fakt współpracy byłego pracownika Głównego Zarządu Wywiadu z Brytyjczykami. Skripal przez długi okres dostarczał wywiadowi brytyjskiemu wiele istotnych informacji dotyczących struktur i sposobów funkcjonowania GRU, przekazał również słynną książkę z adresami osób, związanych bezpośrednio z rosyjskimi służbami. Sprawa jest wręcz analogiczna do przypadku zabójstwa Litwinienki z 2006 roku, w którym jednak nie było, aż tak dużego zagrożenia dla życia innych ludzi. Londyn kontaktował się już z Niemcami i Francją, które udzieliły poparcia dla wszystkich restrykcji, jakie podejmie Premier May, która może również liczyć na wsparcie Unii Europejskiej.

Również USA wydało w poniedziałek oświadczenie, w którym prezydent zaznacza całkowitą lojalność wobec najbliższego sojusznika, jakim jest Wielka Brytania. Mamy więc sytuację, w której niemal cały zachód występuje przeciw Kremlowi. Do czego to może doprowadzić? Jeśli zostaną potwierdzone wszystkie oskarżenia, że atak na podwójnego agenta przeprowadzili Rosjanie, to możemy spodziewać się prawdziwie arktycznych stosunków między Moskwą a Białym domem i UE. Jednak najbardziej ucierpi na tym rosyjska gospodarka, ponieważ zachód jest przygotowany do ukarania Rosji, uciążliwymi sankcjami gospodarczymi, oraz dalszego umacniana wschodnich sił NATO.

Atak na Skripala wydaje się jednak dużo bardziej poważniejszy, niż to miało miejsce w przypadku zabójstwa Litwinienki, gdyż użyta śmiercionośna substancja zagroziła również innym obywatelom Wielkiej Brytanii. Rząd zalecił działania utylizujące ubrań i innych rzeczy osobistych osób, które przebywały w najbliższym otoczeniu szpiega, w momencie ataku. Objęło to ponad 500 osób, które musiały zniszczyć swoje rzeczy, co wywołało spore niezadowolenie wśród Brytyjczyków. Przypomnijmy że Siergiej Skripal, oskarżony i skazany w Rosji za szpiegowanie na rzecz wywiadu brytyjskiego, wraz ze swoją córką tracą przytomność w jednym z centrum handlowym w Salisbury.

Pierwsze ustalenia potwierdzają, że mogło to być rozpylenie toksycznej substancji na ubraniach ofiar, lub zatrucie napoju i posiłku. Są również inne sugestie, że trucizna została przekazana za pośrednictwem prezentu wręczonego córce Skripala. Z ostatnich doniesień wynika również, że jest brany pod uwagę scenariusz, w którym wycofana będzie reprezentacja Anglii z piłkarskich mistrzostw świata, lub w łagodniejszej wersji, nie będzie w nich brała udziału polityczna delegacja Wielkiej Brytanii. Obecnie, lekarze w związku z incydentem udzielili pomocy ponad 20 osobom, w tym jednemu policjantowi, które jest w stanie krytycznym.

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments